Sepe Romppainen kesäkuntoon

Sepe päätti aloittaa kuntoilun, hän lainasi polkupyörän. Ensimmäiseksi hän ajeli kauppaan ostamaan salaattitarpeita: jääsalaattia, kurkkua, tomaatteja, raejuustoa ja kevyt salaatin kastiketta. Sillä hänelle oli talven aikana kertynyt painoa lisää 5kg. Sepe vei ostokset kotiin ja lähti vielä pyörälenkille, hän ajoi Palokkajärven ympäri. Saavuttuaan kotiin Sepe oli ihan poikki. Hän nukkui tunnin päikkärit. Teki salaattia ja paistoi lohta, mitä oli ostanut edellisenä päivänä. Illalla Sepe innostui tekemään vielä muutaman vatsalihasliikkeen. Tästä alkoi Sepen kuntoilu ja terveellisempi elämä. 

 

Aamulla Sepe heräsi virkeänä nukuttuaan 8 tuntia. Aamupalaksi Sepe söi kaurapuuroa, minkä päälle hän laittoi mansikoita, joi kahvia ja vettä sekä  söi vielä omenan. Sepe totesi ääneen:”Kyllä kuntoilu auttaa nukkumaan paremmin.” Hän päätti mennä uimaan ja lähti lompsimaan kohti rantaa. Varovasti Sepe käveli veteen ja heittäytyi uimaan. Siellä hän kroolasi parhaansa mukaan. Kun Sepe oli hetken uinut, rantaan syöksyi lauma lapsia, niin hän päätti lähteä takaisin kotiin. 

 

Nyt Sepe teki päätöksen kuntoilla useita kertoja viikossa: pyöräillä, uida, kävellä ja käydä kuntosalilla. Syödä terveellisesti ja yrittää nukkua 6 – 9 tuntia yössä. Hän laati ruokalistan kasviksia, hedelmiä ja marjoja joka päivä. Kalaa vähintään 2 kertaa viikossa. Lisäksi kanaa ja vähärasvaista punaista lihaa. Täysjyväleipää, vähärasvaista juustoa ja vähärasvaisia leikkeleitä. Olisi hyvä syödä 3 – 5 tunnin välein hereillä ollessa. Kerran viikossa Sepe saa syödä kaksi Pepe-laku patukkaa.

 

Saa nähdä miten Sepen käy! Laihtuuko hän ja onnistuuko noudattamaan terveellisempiä elämäntapoja?